Haemme yhdistyksen taloudesta vastaavan taloustoimikuntaan sekä KY-Dealing Oy:n hallitukseen jäseniä toistaiseksi voimassaolevaan luottamustoimisuhteeseen, alkaen 1.11.2013.

 

Turun KY:n taloustoimikunta

Taloustoimikunta vastaa yhdistyksen taloudesta. Taloustoimikunta vastaa järjestötalouden pitkän aikavälin suunnittelusta, yhdistyksen sijoitussalkusta sekä kolmen yrityksemme omistajaohjauksesta. Taloustoimikunta on loistava paikka oppia miten toimii varakkaan järjestön talouden johtaminen.

Kokemusta karttuu myös sijoitusstrategian suunnittelemisesta, sekä omistajaohjauksesta. Taloustoimikunta arvioi aktiivisesti yritystemme suoriutumista, ja se antaa tätä kautta huikean paikan nähdä yritysten strategista johtamista. Taloustoimikunta opettaa laajempaa perspektiiviä talouden johtamiseen ja liiketoimintaan. Taloustoimikunnassa on sääntöjen mukaisesti 5-10 jäsentä, ja jäsenet nimittää yhdistyksen hallitus taloustoimikunnan puheenjohtajan esityksestä.

KY-Dealing Oy

KY-Dealing Oy on Turun KY:n omistama monialayritys. KY-Dealingin liiketoimintoja ovat kirjakauppa Wanha Narikka, verkkokaupat pääsykoekirjat.fi ja Yliopistonmäen verkkokauppa, opiskelijaetupalvelu opiskelijankaupunki.fi, valmennuskursseja tarjoava ValmennusAkatemia sekä Parkin vuokraus.

Yrityksen aktiivisesti toimiva hallitus vastaa liiketoiminnan strategisesta johtamisesta yhdessä toimitusjohtajan kanssa. Hallitus vastaa yrityksen keskeisistä strategisista linjoista, budjetista sekä johdon rekrytoinnista. Hallitus antaa näköalapaikan pk-yrityksen johtamiseen ja mahdollisuuden nähdä monipuolisesti liiketoiminnan johtamista.

 

Sekä KY-Dealingin hallitus että taloustoimikunta kokoontuvat 6-9 kertaa vuodessa, lähtökohtaisesti ei kesän aikana.
Voit hakea molempiin luottamustoimiin, mutta voit tulla valituksi vain toiseen. Huomioithan tämän hakemuksessasi.

 

Hakuaika on ma 23.9.2013 – su 6.10.2013 23:59.

Hakemukset tulee lähettää mailitse osoitteeseen otto.sulin@tuky.fi. Mailin sisältönä tulee olla vapaamuotoinen hakemus, sekä ansioluettelo tai linkki LinkedIn-profiiliin.

 

Lisätietoja:

__________________________________

Otto Sulin
Turun KY – Turun kauppatieteiden ylioppilaat ry
Taloustoimikunnan puheenjohtaja
Järjestötalous, sijoitukset, yritysten omistajaohjaus

+358 (0)40 085 9567
otto.sulin@tuky.fi
www.tuky.fi